Łączniki do mocowania wełny i styropianu w elewacji budynku
Do ocieplenia budynku stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Jest to konieczne, aby zapewnić użytkownikom obiektu odpowiednie warunki cieplne, a także uniknąć niepotrzebnych strat ciepła i tym samym wysokich rachunków za ogrzewanie. Skuteczność systemu ociepleniowego zależy od wielu czynników, w tym połączenia poszczególnych jego warstw. Służą do tego m.in. łączniki do mocowania. Kiedy i jak należy je stosować?
Do czego służą łączniki do wełny i styropianu?
Materiały izolacyjne nie zawsze wymagają użycia kołków, ale są takie przypadki, kiedy jest to konieczne. Ich zadaniem jest stabilniejsze mocowanie płyt do podłoża. Jeśli chodzi o wełnę fasadową, to łączników trzeba używać zawsze. Z kolei w przypadku styropianu jest to zalecane w budynkach o wysokości powyżej 12 metrów.
Łączniki do mocowania wełny i styropianu różnią się między sobą. Kołki do styropianu najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Z kolei łączniki do wełny mineralnej powinny już mieć stalowy trzpień. Jeśli chodzi o ich sposób montażu, to wyróżnia się kołki wbijane, a także bardziej praktyczne kołki wkręcane.
Zalety łączników Eco Drive
Dużym ułatwieniem przy montażu kołków jest technologia Eco-drive, którą zastosowano m.in. w łącznikach wkręcanych firmy Wkręt-met . Eliminuje ona konieczność użycia frezu w celu uzyskania otworu pod krążek. Poza tym pozwala na zachowanie większego porządku w miejscu pracy, ponieważ zapobiega rozsypywaniu się frezowanego materiału.
Dodatkowo niektóre łączniki posiadają talerzyki z krawędzią tnącą. Dzięki niej otwór pod krążek wycinany jest automatycznie.
Kołkowanie w kilku krokach
-
Przyklejamy płyty i czekamy ok. 24 godziny.
-
Zaznaczamy miejsca, w którym umieścimy łączniki.
-
Wiercimy otwory o wielkości nieco większej niż długość kołka.
-
Wkręcamy lub wbijamy łączniki.
-
Jeśli mamy do czynienia z łącznikiem do styropianu, wykonujemy otwór pod krążek z wykorzystaniem frezu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy korzystamy z łączników Eco-drive.
Łączniki przede wszystkim trzeba dopasować do materiału izolacyjnego, inne dedykowane są do wełny, a inne do styropianu. Warto zdecydować się na kołki wkręcane, najlepiej z technologią Eco-drive, które znacznie ułatwiają prace montażowe i zapewniają stabilność łączenia.