Elementy dekoracyjne i wykończeniowe elewacji budynku
Ostateczny wygląd elewacji zależy od wielu czynników, w tym zastosowania odpowiednich elementów dekoracyjnych i konstrukcyjnych. Należą do nich profile budowlane PCV o różnym zastosowaniu – ozdobnym, wykończeniowym, maskującym niedoskonałości czy też zabezpieczającym. To m.in. listwy, narożniki i kątowniki.
Listwy do boniowania – dekoracja z długą tradycją
Chcąc uzyskać efekt równoległego żłobienia charakterystycznego dla elewacji budynków z lat 90., stosuje się listwy PCV do boniowania. Ten konkretny model wyposażony jest dodatkowo w siatkę i sprawdza się podczas wykonywania rowków w systemach dociepleń budynków techniką lekką-mokrą. W ten sposób powstają efektowne bonie, czyli żłobienia w fasadach muru pojawiające się najczęściej w narożach budynków, a czasem też wokół drzwi i okien. Bonie skutecznie zmieniają oblicze budynku, nadając mu ciekawego wyglądu. Pięknie kształtują w elewacji wzory, mające naśladować kamienne płyty.
Listwy do boniowania występują w kilku szerokościach, mają też różne głębokości, co pozwala na dopasowanie profili do konkretnego projektu budynku i zamierzonego efektu. Można je stosować zarówno na wełnie mineralnej, jak i na styropianie.
Listwy PCV o praktycznym zastosowaniu
Profile budowlane częściej jednak wykorzystuje się w celach konstrukcyjnych, mają więc przede wszystkim praktyczne zastosowanie. Przykładem są dylatacyjne listwy przyokienne, przy pomocy których wykonuje się dylatację pomiędzy ościeżnicą okienną a tynkiem w systemie ociepleniowym metodą lekką-mokrą. Wykonanie dylatacji jest konieczne, ponieważ w ten sposób okno ma zapewniony swobodny ruch w tynku, co wynika z nieustannej pracy budynku. Dylatacyjne listwy przyokienne zapobiegają więc pojawieniu się pęknięć w elewacji.
Innym rodzajem profilu jest listwa startowa cokołowa PCV. Ona z kolei służy do wykonywania korytka startowego w elewacji dociepleniowej dla płyt styropianowych i wełny mineralnej, a więc ułatwia zamontowanie płyt izolacji termicznej w poziomie. Kątowniki z kolei wykorzystuje się do wykańczania narożnych płyt gipsowo-kartonowych. Szczególnym ich rodzajem jest kątownik promieniowy, którego specjalny kształt pozwala na wykańczanie otworów drzwiowych oraz wewnętrznych kolumn i słupów. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w budynkach, w których istnieje ryzyko uderzenia w „ostry kant”, a więc np. w szkołach i przedszkolach – w obiektach o konieczności zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Profile budowlane wymagają dokładnego dopasowania pod względem wymiarów do miejsca montażu. Niektóre listwy można docinać, jak np. listwy dylatacyjne, są bardziej uniwersalne, co znacznie ułatwia ich zakup i montaż.